Abdullah, som bor med en fosterfamilj i Madona-regionen, genom ett beslut av OCMA bör lämna Lettland. Den adoptiv mamma till en liten Afrikansk Dinah Siliva berättade TV3 kanal som Institutionen kom till slutsatsen att Abdullah är i Lettland av ekonomiska skäl, och hemma är han inte i fara. Den unge mannen har rätt att överklaga beslutet.

Abdullah kom till Lettland för att klara uppfattning i football club "Metta/LU". Enligt Generalsekreteraren för ett team av Girts Mihelsons, en ung man kom i Riga på egen bekostnad och utbildade för att laget mindre än tre veckor. "Varje år tar vi emot hundratals brev från spelare från hela lägret, som vill spela. Mestadels sådana förfrågningar ignoreras. Denna gång vår Manager medlidande beslutat att bjuda in Abdullah. Han i sitt brev hävdade att han ringde till Junior landslaget och tränade på klubben Seattle Sounders i Usa. Vi insåg att vi egentligen inte behöver. Men Abdullah var redo att komma till Lettland på egen bekostnad", - säger Michelson.

Redan i första träningspasset i klubben blev det klart att Abdullah var inte en spelare. "Vi gick för att möta honom och gavs möjlighet att träna med våra ungdomar, men två veckor senare tydligt sagt att du måste gå hem. Abdullah sade att han har vänner i Finland, så det är bäst att gå dit. Redan då insåg vi att han inte kommer hem. Vi var beredda att betala honom en buss biljett till Finland, men det är över gränsen är inte flyttas. Jag vet inte varför, eftersom det från och med det ögonblicket hade vi ingen kontakt," sade Mikelsons. Enligt honom är detta den första gången i klubbens historia, när en spelare inte vill återvända hem.

Tidigare rapporterades det att två minderåriga asylsökande som har anlänt i Lettland, lyckades hitta fosterfamiljer. Ett anonymt från Gambia, Abdulla tog till en fosterfamilj i Madona-regionen, en tonåring från Afghanistan tas till ett barnhem i Riga. Abdullah vecpiebalgas studerar på gymnasiet, hans kunskapsnivå som motsvarar den femte klass.