Męskie wyścig na 15 km stała się godnym zakończeniem mistrzostw, trzymając w napięciu do ostatnich metrów.

Po pierwszym ognia przełomu liderem został austriak Simon Eder, a główny faworyt Martin Фуркад popełnił jeden błąd. Przy 4,5 km do przodu wyrwał się lider drużyny rosyjskiej Anton Szypulin, jednak po drugiej strzelania musiał uciekać polu karnym koło. Wyścig ponownie stanął na czele Eder.

W połowie dystansu na pierwsze miejsce, ku radości gospodarzy mistrzostw, wyszedł Johannes Boe, który przyczepił niemiec Szymon Shemp. A pierwszymi strzelnicy po "szafy" opuścili najbardziej utytułowani drużynowym nowoczesności — 20-krotny mistrz świata Ole Einar Бьорндален i 10-krotny Martin Фуркад.

Na około 10 km do czołowej grupie z dziewięciu(!) człowiek zaczął zbliżać się Szypulin — jego strata do lidera zmniejszyła się z 25 do 5 sekund. A dosłownie przed ostatnim ogniowym granicą rosjanin szedł już z nimi na równi. I tu Anton raz spudłował i natychmiast wyeliminowany z grona kandydatów na medal.

Do mety na wszystkich parach rzuciła trójca — Фуркад, Бьорндален i Th.Beau. Johannes świetnie minął wzrost, pozostawiając obywatela i legendę biathlonu, a za 1,5 ki przed końcem wyścigu wyprzedził i Фуркада. Norwega francuza było już nie do zatrzymania: Johannes Bo wygrał bieg masowy i przyniósł Norwegii czwarte złoto na mistrzostwach świata. Фуркад przegrał prawie 3 sekundy, 42-letni Бьорндален przegrał Bo — 6,7 секнуды. Szypulin darowizn z opóźnieniem od lidera na 41 sekund.

Łotewskiego biathlonistę Andrzeja Rastorgueva ponownie zawiodła strzelanie — błędy na pierwszym, drugim i trzecim ogniowych rubieżach. Podsumowanie — 26 miejsce i przegrana Bo prawie 2,5 minuty.

Norwegowie mogli w ostatni dzień zrównać w złotych medali z francuzami, ale na to nie pozwoliła zrobić Marie Dorena-Aber. 29-letnia francuzka dziś w genialnym stylu wygrała 12,5-kilometrowy bieg masowy, wzięła trzecie złoto na mistrzostwach (także w jej dorobku 2 srebra i jeden brąz) i wydały szóste zwycięstwo Francji dla общекомандного potrącenia.

Tylko francuzi w Holmenkollen zbierali plony z 11 nagród (6-4-1). Drugi stały się gospodarze turnieju (4-20-3), przez niemcy (1-3-3). A oto dla reprezentacji Rosji na mistrzostwa świata stał się najgorszym w historii: jej drużynowym nie udało się zdobyć ani jednego medalu. Takiego jej się zdarzyło tylko raz: w 1978 roku na turnieju w krakowie Odbywa się, ale wtedy разыгрывалось tylko trzy zestawy nagród (w sprincie, w konkursie drużynowym i indywidualnym wyścigu mężczyzn). Od 2005 roku na mistrzostwach świata rozgrywa się 11 zestawów nagród.

Biathlon. MISTRZOSTW świata w 2016. Holmenkollen (13 marca). Mężczyźni. Mas-start. 15 km:

1. Johannes Boe (Norwegia) — 37.05,1 (1 karny krąg).
2. Martin Фуркад (Francja) — zaległości 2,8 (1).