W bieżącym rankingu ATP Ernests Gulbis zajmuje 71. miejsce, Garcia-Lopez — 38-czyli Przede pomiędzy sobą spotykali się trzy razy, i dwa razy silniejszy był łotewski tenisista (oba razy — w Sankt-Petersburgu).

W pierwszym na temat zdrowia meczu Глубис raz stracił zasilanie, wkrótce Garcia-Lopez prowadził 2:0 i nie pozwolił zbliżyć się do siebie na koncie— 2:6.

W trzecim temat zdrowia drugiego seta рижанин ponownie pozwolił rywalom zrobić przerwę, a w szóstym temat zdrowia udało się odegrać — 3:3. Przy stanie 5:5 mecz został przerwany na prawie godzinę z powodu deszczu.

Po wznowieniu gry rywale zdobyli po jednym гейму, i dotarli do tie-breaka. Gulbis prowadził 2:1, ale potem przegrał sześć losowań z rzędu (2:7), i na tym mecz zakończył się. Przez cały mecz Ernest popełnił 53 невынужденные błędy.

W drugiej rundzie Garcia-Lopez zmierzy się z innym hiszpanem Feliciano Лопесом (18 siew).

Za występ w Indian Wells Gulbis otrzyma 10 punktów w rankingu, w tym przypadku należało bronić 45 punktów za wyjście w trzeciej rundzie w zeszłym sezonie. To właśnie w Indian Wells on odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w 2015 roku. A najbardziej pomyślnie Ernest występował w Indian Wells w 2013-m (1/8 finału), a w 2014-m (ćwierćfinał).

W tym sezonie Gulbis odniósł tylko dwa zwycięstwa w ośmiu meczach w głównych rund w turniejach ATP (w pozostałych przypadkach nie przeszedł kwalifikacji).

Indian Wells — pierwszy z dziewięciu turniejów z serii "Masters" w sezonie. Z wiodących światowych graczy go przepuszczają trzecia rakieta świata, szwajcar Roger Federer i hiszpan David Ferrer (8.). Głównym faworytem jest serb Novak Djokovic: lider światowego rankingu brał tytuły w Indian Wells dwa poprzednie sezony, a on wygrywał tu 4 razy (41 zwycięstwo w 47 meczach w karierze).