Gulbis w bieżącym rankingu ATP zajmuje 83. miejsce, Пуйе — 56-czyli Francuz był rozstawiony w kwalifikacjach drugi pod numerem (na poprzednim turnieju w Bukareszcie dotarł do finału). Wcześniej ze sobą nie spotkali.

W pierwszym secie rywale stale brali punkty tylko na swoich zagrywki, a na tiebreaker Пуйе stworzył potrącił 5:0 i już nie przeoczyłem tego korzyści (7:2).

W piątym temat zdrowia drugiego seta francuski tenisista zrobił pierwszy w meczu break, na co Gulbis wkrótce odpowiedział swoim przerwy tańczy. I znów zwycięzcy partii powinien był ujawnić tie-break. Zaczęło się od tego, że łotewski tenisista wziął dwa pierwsze losowania, jednak przywództwa na koncie nie powstrzymał i przegrał 4:7.

Za występ w Madrycie Gulbis rankingowych punktów nie zdobył. Wcześniej w tym tygodniu рижанин w pierwszej rundzie przegrał хорвату Iwana Додигу na turnieju z serii ATP World Tour 250 w Monachium.

W tym sezonie w najważniejszych turniejach poziomu ATP z dziesięciu pasuje do Gulbis wygrał dwa. Z uwzględnieniem kwalifikacji jego bilans wynosi 5-15.