this time I came in advance. Immediately noticed the absence of the flags of the main instigators previous meetings - Association of VL, although at the monument of Freedom, the adepts of this party were abundant.

I felt a trick, and appealed to the police with a request to tell the extent to which today's action will be handed. Police confirmed that all required formalities behind. I do not know now does this procedure, but usually about the holding of shares should be two weeks to inform RD. On Saturday and Sunday apply impossible. Just came home and learned who campaigned to come on this campaign and who it was, I realized that the Riga city Council from the organizers, probably all of its people.

Lower bring a copy of the invitation which was размешено on the page "Mosaic", Association of gay and lesbian Latvia:

Related ar pēdējā laika notikumiem Ukrainā - nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem, konstitūcijas maiņu, uzbrukumiem žurnālistiem un daudzu opozīcijas pārstāvju bez vēsts pazušanu, Mozaika kā cilvēktiesības... aizstāvoša organizācija nevar palikt vienaldzīga, tāpēc mēs aicinam ik vienu biedru un atbalstītāju kopā ar ģimeni un draugiem piedalīties solidaritātes piketā Ukrainas tautas atbalstam rīt, 26.01. plkst. 15.00, pie Brivibas pieminekļa. Tas ir mazākais, ko varam darīt, bet tas ir tik būtiski! Saģērbieties silti un ņemiet līdzi karstu tēju. Šī ir iespēja būt vienotiem, plecu pie pleca, lai atbalstītu cilvēktiesībasо