Pánské závod na 15 km se stal důstojným ukončením mistrovství, drží v napětí všech až do posledních metrů.

Po prvním огневого zahraničí lídrem se stal австриец Simon Eder, a hlavní favorit Martin Фуркад udělal jednu chybu. Na zhruba 4,5 km dopředu zlomil vůdce ruské týmu Anton Шипулин, nicméně po druhé střelbě musel prchnout pokutového kruh. Závod se opět ujal Eder.

Do poloviny závodu se na první místo, k radosti hostí mistrovství, vystoupil Johannes Bo, za kterým увязался němec Simon Шемп. A první střelnici po "dobu" opustili ty титулованные биатлонисты modernity — 20-násobný mistr světa Ole-Эйнар Бьорндален a 10-krát Martin Фуркад.

Na cca 10 km k vedoucí skupině z devíti(!) člověk se stal blížit Шипулин — jeho nevyřízené vůdce se snížil z 25 na 5 sekund. A doslova před posledním palbu zahraničí ruské šel už s nimi par. A pak Anton jednou промазал a hned vyřazení z řad uchazečů o medaile.

Do cíle na všech párech, se vrhli trojice — Фуркад, Бьорндален a Nd.Bo. Johannes vynikající prošel vzestup, takže za krajan a legendu biatlon, a to za 1,5 ki do konce závodu obešel a Фуркада. Норвежца французу bylo už ne zastavit: Johannes Bo vyhrál mas-start a přinesl Norsko čtvrté zlato na letošním mistrovství světa. Фуркад prohrál téměř 3 sekundy, 42-rok-starý Бьорндален podlehl Bo — 6,7 секнуды. Шипулин skončil devátý se zpožděním od lídra na 41 sekundu.

Lotyšské биатлониста Ondřeje Расторгуева znovu shrnul střelba — stýská se na prvním, druhém a třetím horké hranici. Sečteno a podtrženo — 26 místo a prohra Bo téměř 2,5 minuty.

Norové mohli v poslední den srovnat na zlaté medaile s francouzi, ale to není dovoleno, aby se Marie Doren-Абер. 29-rok-stará francouzského dnes v zářící stylu vyhrál 12,5 kilometrů mas-start, vzala třetí zlato na mistrovství světa (také v jeho kontě 2 stříbra a jeden bronz) a vydala šesté vítězství Francie pro общекомандного offset.

Jen francouzi v Холменколлене sklidili úrodu z 11 ocenění (6-4-1). Druzí se stali hostiteli turnaje (4-20-3), třetí němci (1-3-3). A to je pro tým Ruska tento šampionát se stal nejhorší v historii: její биатлонисты se nepodařilo dobýt ani jedné mince. Podobně se s ní stalo jen jednou: v roce 1978 na turnaji v rakouském Хохфильцене, ale pak разыгрывалось jen tři sady ocenění (ve sprintu, relé a individuálním závodě u mužů). Od roku 2005 na mistrovství světa hrál 11 sad ocenění.

Биатлон. Mistrovství světa 2016. Холменколлен (13 března). Muži. Mas-start. 15 km:

1. Johannes Bo (Norsko) — 37.05,1 (1 volný kop kruh).
2. Martin Фуркад (Francie) — zpoždění 2,8 (1).